Simona Halep câștigă atipic la Miami

Actualizare: performanța Simonei Halep s-a dovedit, din păcate, un balon de săpun. Miercuri, în sferturile de finală am asistat la un scenariu aproape invers, de care a beneficiat Johanna Konta. Simona s-a aflat la conducerea partidei, pe care a fost foarte aproape să o câștige. După 6-3 în primul set, a avut 5-4 în setul secund și a servit pentru meci. Nu a reușit să-și valorifice situația, s-a ajuns în tie-break, pe care l-a pierdut cu 9-7. În ultimul set, Simona aproape nu a mai contat în joc, fiindcă s-a prăbușit psihic, Konta încheind rapid conturile, cu un sec 6-2. De remarcat și inutilitatea intervențiilor oportune ale consilierului sportiv al Simonei, Daren Cahill. Acesta i-a spus româncei exact ce aceasta trebuia să audă, însă vorbele australianului s-au lovit de un zid impenetrabil, nimic neputând să o scoată pe Simona din starea sa de enervare perdantă.

Știrea inițială:

La scorul de 4-6, 2-5 în favoarea experimentatei Samantha Stosur, adversara Simonei Halep din optimile de finală ale turneului de tenis Miami Open, foarte puțini mai sperau într-o revenire a româncei. Ce a urmat, însă, este atipic pentru Simona, care cedează psihic multe partide, atunci când se vede condusă. De data asta, și-a păstrat cumpătul, înțelegând că în tenis meciul nu e gata până ce nu se câștigă ultimul punct. Astfel, a salvat chiar o minge de set, câștigând setul doi cu 7-5 și apoi cu lejeritate pe următorul: 6-2.

Simona Halep, locul 5 WTA și cap de serie numărul 3, pornea favorită în meciul cu Sam Stosur, locul 19 WTA și cap de serie numărul 14. Meciul a început sub auspicii favorabile pentru Halep, care, speculând reverul mai slab al adversarei, a reușit un break, conducând la un moment dat cu 4-2 și chiar 30-0 pe serviciul lui Stosur. Însă, a urmat un forcing de patru game-uri al australiencei de 33 de ani, care și-a adjudecat primul set cu 6-4.

Setul secund a început cu un break pentru Halep, după două duble greșeli comise de Stosur. Serviciul a trădat-o, însă, pe Halep, iar australianca s-a impus, în următoarele trei game-uri. La 1-3, Halep a reușit un rebreak, însă, din nou, a ratat apropierea de adversară, pe serviciul său. La 5-2 pentru Stosur, spectatorii se pregăteau să părăsească tribunele.

Simona, însă, avea alte planuri. A câștigat cinci game-uri la rând! Nu a fost chiar o plimbare prin parc, fiindcă, la scorul de 4-5, pe serviciul său (care o trădase de atâtea ori, până atunci), a ajuns în poziția de minge de meci pentru Stosur. A salvat situația, iar din acel moment a preluat inițiativa. Performanța ei a fost consemnată de site-ul WTA (știrea zilei) și de numeroase publicații de specialitate.

Pentru această calificare, Simona Halep se alege cu 146.575 de dolari și 215 puncte WTA.

În sferturi, Simona Halep va evolua cu jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 11 WTA și cap de serie numărul 10. Aceasta a învins-o, tot marți, cu scorul de 7-5, 6-1, Lara Arruabarrena (Spania), locul 72 WTA.

Konta și Halep au mai jucat o dată, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, ediția 2015, când britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5.

Foarte probabil, ele se vor întâlni din nou, foarte curând, în meciul de Fed Cup România – Marea Britanie, programat în 22-23 aprilie, la Mamaia.

Alte rezultate din optimile de finală de la Key Biscayne:

Angelique Kerber (Germania/N.1) — Risa Ozaki (Japonia) 6-2, 6-2

Venus Williams (SUA/N.11) — Svetlana Kuznețova (Rusia/N.7) 6-3, 7-6 (7/4)

Johanna Konta (Marea Britanie/N.10) — Lara Arruabarrena (Spania) 7-5, 6-1

Caroline Wozniacki (Danemarca/N.12) — Garbine Muguruza (Spania/N.6) 7-6 (7/1), abandon Muguruza (insolație)

Lucie Safarova (Cehia) — Dominika Cibulkova (Slovacia/N.4) 7-6 (7/5), 6-1

Mirjana Lucic-Baroni (Croația/N.26) — Bethanie Mattek-Sands (SUA) 7-5, 6-4

Karolina Pliskova (Cehia/N.2) — Barbora Zahlavova Strycova (Cehia/N.15) 6-1, 6-4

Rezultate din turneul masculin:

Tomas Berdych (Cehia/N.10) — Gilles Muller (Luxemburg/N.24) 6-3, 6-4

Adrian Mannarino (Franța) — Borna Coric (Croația) 6-4, 2-6, 7-6 (7/3)

Stan Wawrinka (Elveția/N.1) — Malek Jaziri (Tunisia) 6-3, 6-4

Alexander Zverev (Germania/N.16) — John Isner (SUA/N.18) 6-7 (5/7), 7-6 (9/7), 7-6 (7/5)

Nick Kyrgios (Australia/N.12) — Ivo Karlovic (Croația/N.17) 6-4, 6-7 (4/7), 7-6 (7/2)

David Goffin (Belgia/N.8) — Diego Schwartzman (Argentina) 4-6, 6-3, 7-5

Roger Federer (Elveția/N.4) — Juan Martin Del Potro (Argentina/N.29) 6-3, 6-4

Roberto Bautista (Spania/N.14) — Sam Querrey (SUA/N.22) 3-6, 6-2, 6-3