Programul complet al Festivalului de Film European

ffe 2014Festivalul Filmului European este, anul acesta, la cea de-a XVIII-a ediție, urmând a se desfășura în perioada 9-15 mai la București și 16-18 mai la Tîrgu Mureș.

Cinefilii vor avea de ales între 42 de filme (drame, comedii, filme biografice, documentare și de animație, de lungmetraj și scurtmetraj) din 25 de țări, informează, Institutul Cultural Român (ICR).

Proiecțiile din București vor avea loc la cinematografele Studio și Elvire Popesco, iar cele din Tîrgu Mureș la cinematograful Arta.

Festivalul este organizat de ICR împreună cu Reprezentanța Comisiei Europene în România, cu sprijinul ambasadelor și centrelor culturale ale țărilor europene.

Festivalul este precedat de concertul muzicianului grec Yorgos Nousis, ale cărui compoziții combină elemente clasice și de jazz cu teme și sound-uri populare balcanice. Concertul va avea loc în seara zilei de 8 mai în grădina Institutului Cultural Român și este organizat împreună cu Fundația Culturală Greacă.

La Seara de gală a Festivalului, care va avea loc vineri, 9 mai, la Cinema Studio, va fi proiectat filmul Miss Violența (Grecia, 2013) în prezența regizorului Alexandros Avranas și a actriței Eleni Roussinou. Filmul – povestea unei duble prăbușiri – a fost selectat în numeroase festivaluri și recompensat cu premii la Veneția (Leul de Argint, Coppa Volpi, Fedeora), Reykjavik, Stockholm, Montreal.

În program se regăsesc numeroase producții care au ținut capul de afiș la festivaluri de prestigiu precum Cannes, Veneția, Rotterdam, Sundance, Karlovy Vary.

Selecția festivalului include, de asemenea, două documentare românești: București, unde ești?, regia Vlad Petri (inclus în competiția Festivalului de Film de la Rotterdam și de la TIFF), respectiv Cântece pentru un muzeu, regia Eliza Zdru (Astra, Visions du Réel DOCM – Nyon, Krakow Film Festival Market, Hot Docs Doc Shop), coproducția La limita de jos a cerului (România – Moldova), regia Igor Cobileanski, o selecție cu cele mai recente scurtmetraje ale regizorului Adrian Sitaru, precum și o secțiune de filme scurte realizate de studenții de la U.N.A.T.C..

Mai multe informații despre programul FFE se găsesc pe www.ffe.ro și pe www.facebook.com/ffeRomania.

Parteneri: Uniunea Cineaștilor din România, Cinema Elvire Popesco, Asociația K’arte, Cinema ARTA, Primăria Municipiului Tîrgu-Mureș.

 

Spotul ediției din 2014, regizat de Adrian Sitaru

Program Cinema Studio 9-15 mai 2014
Vineri 9 mai 19:30 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European Miss Violence* — Alexandros Avranas / Grecia / 2013 / 99′
Sâmbătă 10 mai 15:00 Ziva Filmului Studențesc* — Brigada neagră / Idle / Mâlne, Bach / Rio 2016 / Vibrația — UNATC România / 2013 / 114′ 17:30 Călătoria — Nejc Gazvoda / Slovenia / 2011 / 81′ 19:00 Shorts by Adrian Sitaru* — Counterpart / Excursie / Chefu / 2013 / 60′ 20:30 Don Juanii* — Jirf Menzel / Cehia / 2013 / 102′
Duminică 11 mai 15:00 Eterna intoarcere a lui Antonis Paraskevas — Elina Psykou / Grecia / 2013 / 88′ 17:00 Shell — Scott Graham / Marea Britanie / 2012 / 90′ (15+) 19:00 A fost fiul — Daniele Cipri / Italia / 2012 / 90′ 21:00 Adio, Berthe! — Bruno Podalyffis / Franta / 2013 / 100′
Luni 12 mai 18:00 Excentricitățile unei blonde — Manoel de Oliveira / Portugalia / 2009 / 64′ 19:15 Straniul caz al Angelicăl — Manoel de Oliveira / Portugalia / 2010 / 97′ 21:00 Lunetistul — Annette K. Olesen / Danemarca / 2013 / 90′ (15+)
Marli 13 mai 18:00 Câte-o armă-n fiecare mână — Cesc Gay / Spania / 2012 / 94′ 20:00 Cântece pentru un muzeu* — Eliza Zdru / România / 2013 / 63′ (doc)
Miercuri 14 mai 18:00 Dragostea iubește coincidențele — Omer Faruk Sorak / Turcia / 2011 / 97′ 20:00 Tura divină* — Mărk Bodzsăr / Ungaria / 2013 / 100′
Joi 15 mai 18:00 Copiii din Kinshasa — Marc-Henri Wajnberg / Belgia / 2012 / 85′ 20:00 Pește și cartofi prăliți — Elias Demetriou / Cipru / 2011 / 102′ (18+)

Program WASP Studios (Strada lon Minulescu 67 — 93)
Sambătă 10 mai

19:00 CAMERA 0001 I FABRICA DE VISE — Spectacol dans, Muzică electronică și videografică (realizat de Simona Deaconescu) / 40′ 19:45 Silent Places — Un film de Simona Deaconescu / 12′ Director de imagine: Oleg Mutu

* proiecție in prezența invitaților speciali (oportunități de Q&A) in eventualitatea în care vor interveni modificări în program, acestea vor fi anunțate pe www.ffe.ro și www.facebook.com/ffeRomania.

Program Cinema ELVIRE POPESCO 9-15 mai 2014
Vineri 9 mai
18:00 Baiegii 5i Guillaume, la masa! — Guillaume Gallienne / Franța / 2013 / 85’
20:00 McCullin — David Morris. Jacqui Morris I Marea Britanie / 2012 / 91’ (doc) (15+)
Sambata 10 mai
15:00 Sufletul cântului — Cartoon Salon / lrlanda / 2011 / 40’ (animație)
16:00 Avenlurile lui Tadeo Jones — Enrique Galo / Spania / 2012 / 92′ (animație)
17:45 Fantomele din Piramida – Andreas Koeloed / Danemarca / 2012 / 57’ (doc)
19:00 Canibalul vegetarian — Branko Schmidt / Croația / 2012 / 85’
20:30 Maratonul — Diederick Koopal / Olanda / 2012 / 107′
Durninica 11 mai
15:00 Germaine — Frank van Mechelen / Belgia / 2011 / 100′
17:00 Septembrie — Penny Panayolopoulou / Grecia / 2013 / 105‘
19:00 Ultimii pirați din Mares Neagra — Svetcslav Sloyanov/ Bulgaria / 2013/ 72′ (doc)
20:30 București, unde ești? – Vlad Petri / Romania / 2014 /  76‘ (doc)
Luni 12 mai
18:00 Casa bantuita — Ferzan Ozpelek / ltalia / 2012/ 105‘
20:00 La limita de ios a cerului —Igor Cobileanski / Moldova / 2013 / 82′
Marți 13 mai
18:00 Max Beckmann‘ – Michael Trabitzsch / Germania / 2013 / 93‘ (doc)
20:00 Papusa — Krzyszloi Krauze & Joanna Kos-Krauze / Polonia / 2013 / 131‘
Miercuri 14 mai
16:30 Miss Violence – Alexandros Avranas / Grecia / 2013 / 99′
18:30 21 de metode de a distruge 0 casnicie — Johanna Vuoksenmaal Finlanda/ 2013 / 89‘
20:00 Call Girl — Mikael Marcimain / Suedia / 2013 / 140’ (15+)
Joi 15 mai
18:00 Calatorie in Portugalia — Sérgio Tréfaut / Portugalia / 2011 / 70′
20:00 Gala de inchidere a Festivalului Filmului European
Soldatul Jane — Daniel Hoesl / Austria / 2013 / 80‘

Program lnstitulul Cultural Roman
Joi 8 mai — Gradina ICR (Aleea Alexandru 38)
19:00 – 20:30 Concert live de chilara Yorgos Nousis (Grecia)
Sambata 10 mai
19:30 – 21:00 Proiecție Roxanne – Valentin Holea / Romania / 2013
21 :00 – 22:30 Amintiri din copilarie -1983, toamna (o discutie intre prieteni: Ada Solomon, Anca Marina, Valentin Hotea și invitații lor)
Duminica 11 mai
12:00 – 16:00 Workshop de animatie pentru copii sub indrumarea lui Vasi Alboiu
17:00 – 22:30 Anim’est Pick – maraton de filme de animație din editia acestui an
Ursul urias (4+) / ANIMASH- scunmetraje (15+) / Alois Nelzel (15+)

Program Cinema ARTA (Târgu Mureș, Piața Trandafirilor nr. 35)
Vineri 16 mai
19:00 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European
Shell – Scott Graham / Marea Britanie / 2012 / 90’ (15+)

Sâmbătă 17 mai
14:00 Casa bântuită / A Magnificent Haunting – Ferzan Özpetek / Italia / 2012 / 105’

16:00 Câte-o armă-n fiecare mână / A Gun in Each Hand – Cesc Gay / Spania / 2012 / 94’

18:00 Tura divină / Heavenly Shift – Márk Bodzsár / Ungaria / 2013 / 100’

20:00 La limita de jos a cerului / The Unsaved – Igor Cobileanski / Moldova / 2013 / 82’

Duminică 18 mai
14:00 Copiii din Kinshasa / Kinshasa Kids – Marc-Henri Wajnberg / Belgia / 2012 / 85’

16:00 Maratonul / The Marathon – Diederick Koopal / Olanda / 2012 / 107’

18:00 Eterna întoarcere a lui Antonis Paraskevas / The Eternal Return of Antonis Paraskevas – Elina Psykou / Grecia / 2013 / 88’

20:00 Călătoria / A Trip – Nejc Gazvoda / Slovenia / 2011 / 81’

974 total views, 1 views today

Comments

comments